2019 ANGOULÊME INTERNATIONAL COMIC FESTIVAL Awards Nominees

46th Angoulême International Comics Festival
Credit: Richard Corben (International Comics Festival)
Credit: Taiyo Matsumoto (46th Angoulême International Comics Festival)

The nominees for the 46th Angoulême International Comics Festival awards have been announced.

68 titles were selected for this year's competition by a jury chaired by Richard Corben. From these 68, the following awards will be given: Best Album, the Special Jury Prize, the Revelation Award, the Youth Award, the SNCF Polar Selection, the Heritage Prize, and five Fauves d'Angoulême.

Credit: Richard Corben (International Comics Festival)

The Angoulême International Comics Festival is scheduled to take place January 24 to 27, 2019, in Angoulême, France, with the awards ceremony scheduled for January 26.

  • Ailefroide - Altitude 3954 by Jean-Marc Rochette and Olivier Bocquet (Casterman)
  • Alice in Sussex by Nicolas Mahler (The Association)
  • Andy, a tale of fact by Typex (Casterman)
  • The Arabic of the future t.4 by Riad Sattouf (Allary)
  • Through by Tom Haugomat (Thierry Magnier)
  • Bezimena by Nina Bunjevac (Here Same)
  • Blue Giant t.3 by Shinichi Ishizuka (Glénat)
  • Bolchoi Arena t.1 by Aseyn and Boulet (Delcourt)
  • The midnight t.3 canteen by Yarô Abe (The Black Lizard)
  • Charlotte empress t.1 by Matthieu Bonhomme and Fabien Nury (Dargaud)
  • The masterpieces of Lovecraft t.1 by Gou Tanabe (Ki-oon)
  • Chronicles of the leopard by Tehrem and Appollo (Dargaud)
  • Claudine at school by Lucie Durbiano (Gallimard)
  • Short distances by Joff Winterhart (Here and There)
  • Dansker by Halfdan Pisket (Almost Moon)
  • Two women by Song Aram (Here and There)
  • Great Spaces by Catherine Meurisse (Dargaud)
  • Heimat, far from my country by Nora Krug (Gallimard)
  • You have to shoot Ramirez t.1 by Nicolas Petrimaux (Glénat)
  • Indelible by Luz (Futuropolis)
  • Israti! t.2 by Golo (South Acts)
  • Kimi the old dog by Nylso (Misma)
  • Morning Moon by Francesco Cattani (Atrabile)
  • Malaterre by Pierre-Henry Gomont (Dargaud)
  • Me, what I like is the monsters by Emil Ferris (Monsieur Toussaint Louverture) - * War Paintings by Angel de la Calle (Otium)
  • Pittsburg by Frank Santoro (Here and There)
  • Plain t.5 by Miki Tori and Mari Yamazaki (Casterman)
  • Renaissance t.1 by Emem, Fred Duval and Frédéric Blanchard (Dargaud)
  • The Rigoles by Brecht Evens (Actes Sud)
  • Royal City t.2 by Jeff Lemire (Urban Comics)
  • Sabrina by Nick Drnaso (Almost Moon)
  • Saltiness t.3 by Minoru Furuya (Akata)
  • Serving the people by Alex W. Inker and Yan Lianke (Sarbacane)
  • Sheriff of Babylon by Mitch Gerads and Tom King (Urban Comics)
  • Under the house by Jesse Jacobs (Tanibis)
  • Spirou or hope despite everything by Emile Bravo (Dupuis)
  • Sunny Sunny Ann by Miki Yamamoto (Pika)
  • Ted, funny coco by Emilie Gleason (Atrabile)
  • The Artist, the eternal cycle by Anna Haifisch (Misma)
  • Theodore Poussin t.13 by Frank Le Gall (Dupuis)
  • The Night Flight by Delphine Panique (Cornelius)
  • Trips to Egypt and Nubia by Giambattista Belzoni t.2 by Lucie Castel, Grégory Jarry and Nicolas Augereau (Flblb)
  • Wonderland t.3 by Yugo Ishikawa (Panini)
  • Xibalba by Simon Roussin (2024)


The Youth Award:

  • Anders and the volcano by Gregory Mackay (The Hoochie Coochie)
  • The Sorcerer's Workshop t.1 by Shirahama Kamome (Pika)
  • The Adventures of Hong Kiltong by Yoon-sun Park (Misma)
  • Calf Boy by Rémi Farnos (The Watermelon)
  • The Cavaliers of the Apocadispe master the situation by Libon (Dupuis)
  • Shrimp by Elodie Shanta (The Watermelon)
  • The Prince and the seamstress by Jen Wang (Akiléos)
  • Stig and Tilde t.1 by Max de Radiguès (Sarbacane)
  • The Amazing World of Gumball t.1, collective (Urban Kids)
  • Wonder Pony t.1 by Marie Spénale (Jungle)


The Heritage Prize:

  • Batman, the legend t.1 by Neal Adams, Bob Haney and Dennis O'Neil (Urban Comics)
  • Charivari! by Maki Sasaki (The Black Lizard)
  • The revealing Heart by Alberto Breccia (Rackham)
  • The Game, 1968-1970 stories by Guy Pellaert (Prairial)
  • Idea by Frans Masereel (Martin de Halleux)
  • Mr. Poche by Alin Saint-Ogan (Revival)
  • Works 1 by Guido Buzzelli (The Drawn Papers)
  • The Works of Hercules by Gustave Doré (2024)


The SNCF Polar Selection

  • The Fix t.1 by Steve Lieber and Nick Spencer (Urban Comics)
  • Gramercy Park by Christian Cailleaux and Timothée de Fombelle (Gallimard)
  • Kill my mother by Jules Feiffer (Actes Sud)
  • Ville-Vermine t.1 by Julien Lambert (Sarbacane)
  • Sights by Thomas Gosselin and Giacomo Nanni (Cambourakis)
Twitter activity