2013 EISNER Awards Winners (Full List)

Credit: Image Comics

The winners of the 2013 Eisner Awards were announced Friday as part of Comic-Con International in San Diego, with Chris Ware's Building Stories winning in four of the five categories it received nominations for (Best Graphic Album - New, Best Writer/Artist, Best Lettering and Best Publication Design). Brian K. Vaughan and Fiona Staples' Image series Saga was also a multiple winner, for Best Continuing Series, Best New Series and Vaughan picking up Best Writer. Marvel's Hawkeye artist, David Aja, picked up Best Cover Artist and tied with Daredevil and Rocketeer: Cargo of Doom's Chris Samnee for Best Penciler/Inker.

The full list of winners follows:

Best Short Story: “Moon 1969: The True Story of the 1969 Moon Launch,” by Michael Kupperman, in Tales Designed to Thrizzle #8 (Fantagraphics)

Best Single Issue (or One-Shot): The Mire, by Becky Cloonan (self-published)

Best Continuing Series: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image)

Best New Series: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image)

Best Publication for Early Readers (up to age 7): Babymouse for President, by Jennifer L. Holm and Matthew Holm (Random House)

Best Publication for Kids (ages 8–12): Adventure Time, by Ryan North, Shelli Paroline, and Braden Lamb (kaboom!)

Best Publication for Teens (ages 13–17): A Wrinkle in Time, by Madeleine L’Engle, adapted by Hope Larson (FSG)

Best Humor Publication: Darth Vader and Son, by Jeffrey Brown (Chronicle)

Best Digital Comic: Bandette, by Paul Tobin and Colleen Coover (Monkeybrain)

Best Anthology: Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson (Dark Horse)

Best Reality-Based Work (tie): Annie Sullivan and the Trials of Helen Keller, by Joseph Lambert (Center for Cartoon Studies/Disney Hyperion); The Carter Family: Don’t Forget This Song, by Frank M. Young and David Lasky (Abrams ComicArts)

Best Graphic Album—New: Building Stories, by Chris Ware (Pantheon)

Best Adaptation from Another Medium: Richard Stark’s Parker: The Score, adapted by Darwyn Cooke (IDW)

Best Graphic Album—Reprint: King City, by Brandon Graham (TokyoPop/Image)

Best Archival Collection/Project—Strips: Pogo, vol. 2: Bona Fide Balderdash, by Walt Kelly, edited by Carolyn Kelly and Kim Thompson (Fantagraphics)

Best Archival Collection/Project—Comic Books: David Mazzucchelli’s Daredevil Born Again: Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier (IDW)

Best U.S. Edition of International Material: Blacksad: Silent Hell, by Juan Diaz Canales and Juanjo Guarnido (Dark Horse)

Best U.S. Edition of International Material—Asia: Naoki Urasawa’s 20th Century Boys, by Naoki Urasawa (VIZ Media)

Best Writer: Brian K. Vaughan, Saga (Image)

Best Writer/Artist: Chris Ware, Building Stories (Pantheon)

Best Penciler/Inker (tie): David Aja, Hawkeye (Marvel), Chris Samnee, Daredevil (Marvel); Rocketeer: Cargo of Doom (IDW)

Best Painter/Multimedia Artist (interior art): Juanjo Guarnido, Blacksad (Dark Horse)

Best Cover Artist: David Aja, Hawkeye (Marvel)

Best Coloring: Dave Stewart, Batwoman (DC); Fatale (Image); BPRD, Conan the Barbarian, Hellboy in Hell, Lobster Johnson, The Massive (Dark Horse)

Best Lettering: Chris Ware, Building Stories (Pantheon)

Best Comics-Related Periodical/Journalism: The Comics Reporter, edited by Tom Spurgeon, www.comicsreporter.com

Best Comics-Related Book: Marvel Comics: The Untold Story, by Sean Howe (HarperCollins)

Best Educational/Academic Work: Lynda Barry: Girlhood Through the Looking Glass, by Susan E. Kirtley (University Press of Mississippi)

Best Publication Design: Building Stories, designed by Chris Ware (Pantheon)

Hall of Fame: Lee Falk, Al Jaffee, Mort Meskin, Trina Robbins, Spain Rodriguez, Joe Sinnott

Russ Manning Promising Newcomer Award: Russel Roehling

Bob Clampett Humanitarian Award: Chris Sparks and Team Cul deSac

Bill Finger Excellence in Comic Book Writing Award: Steve Gerber, Don Rosa

Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award: Challengers Comics + Conversation, Chicago, IL

Best Short Story: “Moon 1969: The True Story of the 1969 Moon Launch,” by Michael Kupperman, in Tales Designed to Thrizzle #8 (Fantagraphics) - See more at: http://www.comic-con.org/awards/eisners-current-info#sthash.PplDRwuo.dpuf

Best Short Story: “Moon 1969: The True Story of the 1969 Moon Launch,” by Michael Kupperman, in Tales Designed to Thrizzle #8 (Fantagraphics)

Best Single Issue (or One-Shot): The Mire, by Becky Cloonan (self-published)

Best Continuing Series: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image)

- See more at: http://www.comic-con.org/awards/eisners-current-info#sthash.PplDRwuo.dpuf

Best Short Story: “Moon 1969: The True Story of the 1969 Moon Launch,” by Michael Kupperman, in Tales Designed to Thrizzle #8 (Fantagraphics)

Best Single Issue (or One-Shot): The Mire, by Becky Cloonan (self-published)

Best Continuing Series: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image)

Best New Series: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image)

Best Publication for Early Readers (up to age 7): Babymouse for President, by Jennifer L. Holm and Matthew Holm (Random House)

Best Publication for Kids (ages 8–12): Adventure Time, by Ryan North, Shelli Paroline, and Braden Lamb (kaboom!)

Best Publication for Teens (ages 13–17): A Wrinkle in Time, by Madeleine L’Engle, adapted by Hope Larson (FSG)

Best Humor Publication: Darth Vader and Son, by Jeffrey Brown (Chronicle)

Best Digital Comic: Bandette, by Paul Tobin and Colleen Coover (Monkeybrain)

Best Anthology: Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson (Dark Horse)

Best Reality-Based Work (tie): Annie Sullivan and the Trials of Helen Keller, by Joseph Lambert (Center for Cartoon Studies/Disney Hyperion); The Carter Family: Don’t Forget This Song, by Frank M. Young and David Lasky (Abrams ComicArts)

Best Graphic Album—New: Building Stories, by Chris Ware (Pantheon)

Best Adaptation from Another Medium: Richard Stark’s Parker: The Score, adapted by Darwyn Cooke (IDW)

Best Graphic Album—Reprint: King City, by Brandon Graham (TokyoPop/Image)

Best Archival Collection/Project—Strips: Pogo, vol. 2: Bona Fide Balderdash, by Walt Kelly, edited by Carolyn Kelly and Kim Thompson (Fantagraphics)

Best Archival Collection/Project—Comic Books: David Mazzucchelli’s Daredevil Born Again: Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier (IDW

Best U.S. Edition of International Material: Blacksad: Silent Hell, by Juan Diaz Canales and Juanjo Guarnido (Dark Horse)

Best U.S. Edition of International Material—Asia: Naoki Urasawa’s 20th Century Boys, by Naoki Urasawa (VIZ Media)

Best Writer: Brian K. Vaughan, Saga (Image)

Best Writer/Artist: Chris Ware, Building Stories (Pantheon)

Best Penciler/Inker (tie): David Aja, Hawkeye (Marvel), Chris Samnee, Daredevil (Marvel); Rocketeer: Cargo of Doom (IDW)

Best Painter/Multimedia Artist (interior art): Juanjo Guarnido, Blacksad (Dark Horse)

Best Cover Artist: David Aja, Hawkeye (Marvel)

Best Coloring: Dave Stewart, Batwoman (DC); Fatale (Image); BPRD, Conan the Barbarian, Hellboy in Hell, Lobster Johnson, The Massive (Dark Horse)

Best Lettering: Chris Ware, Building Stories (Pantheon)

Best Comics-Related Periodical/Journalism: The Comics Reporter, edited by Tom Spurgeon, www.comicsreporter.com

Best Comics-Related Book: Marvel Comics: The Untold Story, by Sean Howe (HarperCollins)

Best Educational/Academic Work: Lynda Barry: Girlhood Through the Looking Glass, by Susan E. Kirtley (University Press of Mississippi)

Best Publication Design: Building Stories, designed by Chris Ware (Pantheon)

Hall of Fame: Lee Falk, Al Jaffee, Mort Meskin, Trina Robbins, Spain Rodriguez, Joe Sinnott

Russ Manning Promising Newcomer Award: Russel Roehling

Bob Clampett Humanitarian Award: Chris Sparks and Team Cul deSac

Bill Finger Excellence in Comic Book Writing Award: Steve Gerber, Don Rosa

Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award: Challengers Comics + Conversation, Chicago, IL

- See more at: http://www.comic-con.org/awards/eisners-current-info#sthash.PplDRwuo.dpuf

Best Short Story: “Moon 1969: The True Story of the 1969 Moon Launch,” by Michael Kupperman, in Tales Designed to Thrizzle #8 (Fantagraphics)

Best Single Issue (or One-Shot): The Mire, by Becky Cloonan (self-published)

Best Continuing Series: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image)

Best New Series: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image)

Best Publication for Early Readers (up to age 7): Babymouse for President, by Jennifer L. Holm and Matthew Holm (Random House)

Best Publication for Kids (ages 8–12): Adventure Time, by Ryan North, Shelli Paroline, and Braden Lamb (kaboom!)

Best Publication for Teens (ages 13–17): A Wrinkle in Time, by Madeleine L’Engle, adapted by Hope Larson (FSG)

Best Humor Publication: Darth Vader and Son, by Jeffrey Brown (Chronicle)

Best Digital Comic: Bandette, by Paul Tobin and Colleen Coover (Monkeybrain)

Best Anthology: Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson (Dark Horse)

Best Reality-Based Work (tie): Annie Sullivan and the Trials of Helen Keller, by Joseph Lambert (Center for Cartoon Studies/Disney Hyperion); The Carter Family: Don’t Forget This Song, by Frank M. Young and David Lasky (Abrams ComicArts)

Best Graphic Album—New: Building Stories, by Chris Ware (Pantheon)

Best Adaptation from Another Medium: Richard Stark’s Parker: The Score, adapted by Darwyn Cooke (IDW)

Best Graphic Album—Reprint: King City, by Brandon Graham (TokyoPop/Image)

Best Archival Collection/Project—Strips: Pogo, vol. 2: Bona Fide Balderdash, by Walt Kelly, edited by Carolyn Kelly and Kim Thompson (Fantagraphics)

Best Archival Collection/Project—Comic Books: David Mazzucchelli’s Daredevil Born Again: Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier (IDW

Best U.S. Edition of International Material: Blacksad: Silent Hell, by Juan Diaz Canales and Juanjo Guarnido (Dark Horse)

Best U.S. Edition of International Material—Asia: Naoki Urasawa’s 20th Century Boys, by Naoki Urasawa (VIZ Media)

Best Writer: Brian K. Vaughan, Saga (Image)

Best Writer/Artist: Chris Ware, Building Stories (Pantheon)

Best Penciler/Inker (tie): David Aja, Hawkeye (Marvel), Chris Samnee, Daredevil (Marvel); Rocketeer: Cargo of Doom (IDW)

Best Painter/Multimedia Artist (interior art): Juanjo Guarnido, Blacksad (Dark Horse)

Best Cover Artist: David Aja, Hawkeye (Marvel)

Best Coloring: Dave Stewart, Batwoman (DC); Fatale (Image); BPRD, Conan the Barbarian, Hellboy in Hell, Lobster Johnson, The Massive (Dark Horse)

Best Lettering: Chris Ware, Building Stories (Pantheon)

Best Comics-Related Periodical/Journalism: The Comics Reporter, edited by Tom Spurgeon, www.comicsreporter.com

Best Comics-Related Book: Marvel Comics: The Untold Story, by Sean Howe (HarperCollins)

Best Educational/Academic Work: Lynda Barry: Girlhood Through the Looking Glass, by Susan E. Kirtley (University Press of Mississippi)

Best Publication Design: Building Stories, designed by Chris Ware (Pantheon)

Hall of Fame: Lee Falk, Al Jaffee, Mort Meskin, Trina Robbins, Spain Rodriguez, Joe Sinnott

Russ Manning Promising Newcomer Award: Russel Roehling

Bob Clampett Humanitarian Award: Chris Sparks and Team Cul deSac

Bill Finger Excellence in Comic Book Writing Award: Steve Gerber, Don Rosa

Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award: Challengers Comics + Conversation, Chicago, IL

- See more at: http://www.comic-con.org/awards/eisners-current-info#sthash.PplDRwuo.dpuf
Similar content
Twitter activity